School Program

MONDAY, JUNE 10th

13.30 -14.30

Registration

14.30-15.15

Welcome from the organizers:

Welcome from the Principal - Giorgio Roth

Origin of the school Organizers

Session 1: MNESYS Project

Chair: Sergio Martinoia

15.15 -16.00

Antonio Uccelli

The MNESYS Project

16.00-16.30

Coffee Break

Session 2: Opening Plenary Lecture

Chair: Antonio Uccelli

16.30-17.45

Petra Ritter

Title

17.45-18.30

Speaker

Title

18.30-20.30

Welcome Aperitif

TUESDAY, JUNE 11th

Plenary Lecture of the Day

Chair: Michela Chiappalone

8.45 -10.00

Viktor Jirsa

Virtual Brain Twins for Medicine

10.00-10.30

Coffee Break - Poster session

Session 1: Neuroengineering for Epilepsy

Chair: Lino Nobili

10.30-11.15

Zijlamn Maike

Distinguishing health and disease in epilepsy

11.15-12.30

Sheng Wang

A low-dimensional assessment of seizure risk dynamics

12.30-13.30

Lunch - Poster session

Session 2: Computational Modelling

Chair: Paolo Massobrio

13.30-14.15

Egidio D'Angelo

Multiscale brain modelling: from neurons to virtual brain and robotic controllers

14.15-15.00

Maurizio Mattia

RNNs as digital twins of brain activity at rest and during the decision to move

15.00-15.45

Luca Leonardo Bologna

Cellular Level Modeling in the EBRAINS Research Infrastructure: an overview

15.45-16.30

Coffee Break - Poster session

Session 3: Novel devices

Chair: Martina Brofiga

16.30-17.15

Andreas Hierlemann

Title

17.15-18.00

Tommaso Fellin

Advanced optical approaches to reveal the neural code underlying sensory perception

18.00-18.45

Farshad Moradi

Brain-inspired Implants: Chip Design Perspective

WEDNESDAY, JUNE 12th

Plenary Lecture of the Day

Chair: Gabriele Arnulfo

8.45 -10.00

Yuval Nir

Novel neuroengineering tools to monitor and modulate human sleep and arousal

 

10.00-10.30

Coffee Break - Poster session

Session 1: Consciusness & Sleep

Chair: Vinicius R. Cota

10.30-11.15

Valter Tucci

Pre-clinical approaches to investigate sleep and circadian clock

11.15-12.30

Matteo Cerri

Hibernation: exploiting hypometabolism for space and medical applications

12.30-13.15

Lino Nobili

Title

13.15-14.15

Lunch - Poster session

Session 2: Imaging & Connectivity

Chair: Egidio d'Angelo

14.15-15.00

Jean-Charles Mariani

Title

15.00-15.45

Nicola Toschi

Title

15.45-16.30

Coffee Break - Poster session

Session 3: student's activities

16.30-19.30

Crash course Part I

THURSDAY, JUNE 13th

Plenary Lecture of the Day

Chair: Alberto Mazzoni

8.45 -10.00

Francesco Nori

Title

10.00-10.30

Coffee Break - Poster session

Session 1: Neuroscience (Stroke)

Chair: Michela Chiappalone

10.30-11.15

Domenico Pellegrini-Giampietro

From bench to bedside: in vitro experimental models to identify novel therapeutic targets for stroke

11.15-12.30

David Guggenmos

Shaping Neural Connections After Acquired Brain Injury

12.30-13.15

Cristina Tassorelli

Noninvasive Brain Stimulation for Neurorehabilitation in Post-Stroke Patients: from theory to practice

13.15-14.30

Lunch - Poster session

Session 2: Computation (AI for neuroscience)

Chair: Federico Barban

14.30-15.15

Alberto Mazzoni

Deep Brain Stimulation: from serendipity to knowledge-driven neuromodulation

15.15-16.00

Mufti Mamhud

Title

16.00-16.30

Coffee Break - Poster session

Session 3: student's activities

16.30-19.30

Crash course Part II

FRIDAY, JUNE 14th

Session 1: Novel biomarkers and tecnologies

Chair: Alberto Mazzoni

8.45 -9.30

Elisa Donati

Neuromorphic Technology for Enabling Neural Interaction

9.30 10.15

Marianna Semprini

Emerging Trends on Technology-based Neurorehabilitation

10.15-10.45

Coffee Break - Poster session

Session 2: Best Poster Award

10.45-11.00

Student Winner 3rd place

11.00-11.15

Student Winner 2nd place

11.15-11.30

Student Winner 1st place

Closing Plenary Lecture

Chair: Sergio Martinoia

11.45-13.00

Silvestro Micera

Implantable Modular Neuroprostheses to Restore Neural Functions

13.10-13.15

Closing remarks

13.15-14.30

Lunch & Farewell

Last update 11 April 2024